تاريخچه كيك بوكسينگ

Kickboxing History

آغاز کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ رشته ای است که هم اکنون یکی از پر طرفدار ترین استایل رزمی حال حاضر جهان است که در این زمینه مطالب مختلفی به رشته تحریر درآمده است.

 در اوایل دهه 70 میلادی، بزرگسالان آن روز رزمی جهان،مثل بیل والاس، چاک نوریس،والرا و ... روش مبارزه ای جدیدی را ابداع کردند که در آن از ضربات دست و پا به شکلی مؤثر و کاربردی در دفاع و حمله بهره گرفته می شد. شیوه های مبارزاتی فول کنتاکت، سمی کنتاکت، لایت کنتاکت و لوکیك اصلی ترین روشهائی هستند که یك کیك بوکسور می تواند در تمامی آنها به تبحر لازم رسیده و هم زمان بتواند در سیستم های مختلف رینگی و غیر رینگی درمسابقات مربوطه حضور داشته باشد.

 درشیوه مسابقات فول کنتاکت ورزشکاران مرد تنها به استفاده ازدستکش اکتفتا می کنند.گاهی اوقات،کیك بوکسینگ را به عنوان یك سبك رزمی در نظر می گیرند اما در بسیاری مواقع،کیك بوکسینگ تنها ا یك رویداد رزمی متشکل از مجموعه قوانین مبارزاتی است.

 گروهی از ورزشکاران از دیگر استایل های رزمی هم ممکن است علاقمند به حضور در مسابقات کیك بوکسینگ باشند. از آن جمله می توان به سانشوکاران و بسیاری از رزمی کاران سبك های رزمی ژاپنی اشاره کرد.


نکته قابل توجهی در قوانین متعدد کیک بوکسینگ وجود دارد وآن این که از هر سنی می توان به کیك بوکسینگ پرداخت. ولی مسئله مهم این است که تا 18سالگی، استفاده از کلاه محافظ سر همواره توصیه شده است. درکشورهای مختلف دنیا،کیك بوکسینگ به اشکال مختلف وجود داشته است که به برخی از آنها اشاره گذرائی خواهیم داشت. 

انواع شکل های کیک بوکسینگ

آدی تادا ( Adi thada ) يا كيك بوكسينگ هندی :

نوعی کیك بوکسینگ که در آن ضربات زانو، آرنج و حمله با پیشانی وجود دارد. 

لت وی ( Lath Wei ) يا كيك بوكسينگ برمه ای :

هنر رزمی سنتی برمه با تأکید بر اجرای ضربات زانو، آرنج، سر .تمامی نقاط بدن ممکن است در یك حمله مورد استفاده قرار بگیرد . نام دیگر آن “ باندو کیك بوکسینگ ” است.

 Radal Serey : جد احتمالی موی تای موی تای ( تای بوكسينگ ) :

هنر رزمی سنتی تایلند که امروز شهرت جهانی یافته و ضربات زانو و آرنج در آن مجاز است. 

كيك بوكسينگ ژاپنی :

مشابه موی تای اما با سیستم امتیازدهی متفاوت ( مسابقات.1k ) 

كيك بوكسينگ آمريکائی :

مشابهکیك بوکسینگ ژاپنی و فول کنتاکت کاراته با شیوه امتیازدهی متفاوت.

 فول كنتاكت كاراته :

در برخی موارد از محافظ های بدن برای مسابقات و تمرین استفاده می شود. 

ساواته ( كيك بوكسينگ فرانسوی ):

استفاده از کفش درمسابقات مجاز است.

 سانشو ساندا ( كيك بوكسينگ چينی ):

شامل تکنیك های کاربردی سایر استایل های رزمی به همراه فنون درگیری و پرتاب ها 

شوت بوكسينگ :

شکل ژاپنی کیك بوکسینگ که در آن پرتاب و درگیری مانند ساشومجاز است. 

 Yaw - Yan ( كيك بوكسينگ فيليپينی ):

رقص مرگ نا م مناسبی برای کیك بوکسینگ فیلیپینی است. ورزشی مشابه موی تای. 

ابداع سبک های مختلف کیک بوکسینگ :

می توان به انواع متعددی دیگری از کیك بوکسینگ نیز اشاره کرد، ولی همان طور که اشاره شد، تفاوت اصلی همگی آنها در نوع قوانین مسابقاتی است.در عین حال بسیاری از این استایل ها اساسا خود را کیك بوکسینگ نمی دانند! و استفاده از نام کیك بوکسینگ تنها برای ملموس تر شدن آنها نزد عامه است.


کیك بوکسینگ نوگوچی اسامر

واژه کیك بوکسینگ اولین بار توسط “ نوگوچی اسامر ” که یك برگزار کننده مسابقات رزمی در ژاپن بوده برای انواع مختلف ورزش های مشابه به موی تای وکاراته در دهه 1950 ابداع شد.

 این اصطلاح بعدا در آمریکا به شکل خاص به کار رفت. در بیستم دسامبر سال1959 ، یك دوره مسابقات موی تای بین فایترهای تایلندی در سالن آساکوزای توکیو برگزار شد.

تاتسویا مادا

. فردی به نام“ تاتسویا مادا ”که پیش از آن “ نیهون کمپو کاراته دو ” را ابداع کرده بود از علاقمندان به موی تای محسوب می شد، زیرا قصد داشت مسابقات کاراته را مطابق باقوانین فول کنتاکت برگزار کند. در آن زمان قوانین کاراته کنترلی اجازه نمیداد تا مبارزین ضربات را به طور کامل به یکدیگر وارد کنند. او ازمدت ها قبل درباره ابداع روش مبارزاتی جدید، ایده هایش را مطرح کرده بود. 

کاراته بوکسینگ

سرانجام در نوامبر 1959 او “ کاراته بوکسینگ ” را به عنوان یك ورزش جدید مطرح کرد. یامادا برای معرفی ورزش جدید خود، تای بوکسورهای تایلندی را دعوت کرد. تا آن زمان یامادا تنها کاراته تخصصی بود که به تای بوکسینگ علاقمند شده بود.

 او با نظارت یك قهرمان سابق موی تای، به مطالعه فنون و روش مبارزاتی تای بوکسینگ پرداخت.

 دوازدهم فوریه سال 1963 ،روزی خاطره انگیز و تاریخی برای رزمی جهان است زیرا در آن روز ورزشکاران کاراته و موی تای در سالن ورزشی لومپینی تایلند به مصاف یکدیگر رفتند. سه کاراته کار به اسامی “ تاداشی ناکامورا ، “ کنجی کوروساکی ” و “ آکیوفوجی هیرا ” درمقابل سه حریف تای بوکسور قرار گرفتند و در پایان نتیجه ای تقریبا باور نکردنی کسب شد. تیم کاراته ژاپن با نتیجه 2 بر 1 حریفان موی تای کار را مغلوب کرد! 

نوگوچی وکنجی کوراساکی

نوگوچی وکنجی کوراساکی ( یك مربی کیوکوشین ) بامطالعه موی تای و تلفیق آن با کاراته، روشی را ابداع و آن را کیك بوکسینگ نامیدند. پرتاب و ضربه با سر در ابتدا با هدف متمایز این روش مبارزاتی از موی تای،مجاز شمرده می شد ولی در ادامه غیر مجاز دانسته شد.

آزامونوگرچی

برای اولین بار در سال 1966 ، آزامونوگرچی، انجمن کیك بوکسینگ را تأسیس کرد و در ادامه اولین مسابقات کیك بوکسینگ در یازدهم آوریل 1966 در ازاکا برگزار شد.

تاستویامادا

تاستویامادادر سال 1967 درگذشت ولی در دوجوی او هم چنان ترتیب و پرورش کیك بوکسورها ادامه داد.

 به تدریج کیك بوکسینگ در ژاپن توسعه یافت و مورد توجه تلویزیون قرار گرفت. 

تاداشی ساوامورا

تاداشی ساوامورا، جزء اولین گروه قهرمانان سرشناس کیك بوکسینگ محسوب می شود.

 البته پس از مدتی با بازنشستگی و کناره گیری ساوامورا از مسابقات حرفه ای، اقبال عمومی و توجه تلویزیتون به کیك بوکسینگ کاهش یافت، تا این که سرانجام در سال 1993- K 1 موجودیت یافت. 

در سال 1993، کازویوشی ایشی ( بنیان گذار سیدوکان کاراته ) ،- k 1 را تحت قوانین کیك بوکسینگ ابداع کرد. در این سال بود که مجددا کیك بوکسینگ به شهرت گذشته دست یافت و به تدریج در آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزیلند رواج پیدا کرد.

 البته در سال 1978 ، یان پلاس، انجمن کیك بوکسینگ هلند ( NKBB ) را به عنوان اولین سازمان کیك بوکسینگ جهان تأسیس کرده بود و در دهه 1970 نیز بیل والاس که ازقهرمانان کاراته ایالت متحده بود به این روش می پرداخت. 

شورای المپیک آسیا برای اولین بار در سال 2007 در مسابقات داخل سالن ماکائو کیک بوکسینگ را به رسمیت شناخت.

منبع : کتاب صفر تا صد SKF ( نویسنده : استاد گرند مستر عباس زندی )